Previous
Next

What are corals?

Zmiany klimatyczne na naszej planecie są faktem. Faktem są również katastrofalne skutki tych zmian, które dzieją się w zatrważającym tempie i które zaczynamy obserwować na własne oczy. Jednym z tych skutków są dwa ostatnie epizody masowego wymierania koralowców w oceanach na całym świecie, które zniszczyły ogromne obszary rafy koralowej i zachwiały ekosystemami  oceanów na całym świecie.

Źródłem idei Coral Mission jest świadomość, że aby dać naszej planecie szansę na przetrwanie w takiej formie, w jakiej ją znamy, musimy działać razem. I działać teraz. To ostatni moment. Nie mamy czasu do stracenia. I możemy to zrobić jedynie myśląc w skali pokoleń i całej planety, a działając tu i teraz, każdy z nas w taki sposób, jaki jest dla niego możliwy.

Wielkim zbiegiem szczęśliwych wydarzeń mamy szansę i przywilej, aby w grupie przyjaciół – pasjonatów, dla których ważne są losy naszej planety, rozpocząć projekt Coral Mission. Celem Coral Mission jest stworzenie, wdrożenie i poprowadzenie na szeroką skalę programu odbudowy rafy koralowej na Malediwach. Programu działającego w skali całego kraju i realizowanego przez lokalne społeczności poszczególnych wysp. Programu, który będzie na tyle ustrukturyzowany i powtarzalny, aby mógł być wdrożony w każdym innym miejscu na świecie.

Postanowiliśmy wspólnie poświęcić się temu celowi, oddać mu na usługi nasze zdolności i umiejętności, naszą wiedzę i nasz czas, a uzyskanymi rezultatami dzielić się tak szeroko, jak to tylko jest możliwe. 

OUR MISSION

Naszą misją jest stworzenie i poprowadzenie na dużą skalę programu odbudowy rafy koralowej na Malediwach oraz zaangażowanie lokalnych społeczności poszczególnych wysp w jego realizację.

Poprzez stworzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego chcemy zachęcić członków lokalnych społeczności do aktywnego włączenia się w realizację programu, co przyniesie im bezpośrednie korzyści finansowe i zwiększy atrakcyjność ich oferty turystycznej. Nasze działania prowadzą do odbudowy rafy koralowej wokół wysp lokalnych, wspierają funkcjonowanie turystyki na Malediwach zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju i zwiększają świadomość ekologiczną zarówno wśród lokalnych społeczności jak i wśród turystów odwiedzających Malediwy.

Chcemy być inspiracją dla podobnych inicjatyw w innych miejscach świata, chcemy dzielić się pomysłem, doświadczeniem i opracowanymi przez nas rozwiązaniami.

WHAT WE DO

Nasze działania obejmują cały proces odnowy rafy koralowej, poczynając od przeprowadzenia badania i analizy stanu zachowania rafy przy danej wyspie, poprzez przygotowanie i prowadzenie szkółki koralowców aż do momentu, gdy koralowce, po osiągnięciu właściwych rozmiarów zostaną wysadzone w ich miejsce docelowe, tworząc nowy obszar zdrowej rafy. Wszystkie prace prowadzone są pod kierownictwem biologa morskiego doświadczonego w prowadzeniu projektów odbudowy rafy.

Prowadzimy szkolenia dla członków lokalnych społeczności, zapewniamy im know-how, wsparcie merytoryczne i techniczne, aby zaangażować ich w aktywne współprowadzenie projektu Coral Mission.

WHERE WE WORK

W tej chwili rozpoczynamy pilotażowy projekt na malediwskiej wyspie Dhigurah w Południowym Atolu Ari, gdzie – pod czujnym okiem biologa morskiego i korzystając ze wsparcia wolontariuszy – opracujemy najlepsze i najbardziej efektywne metody działania, pozwalające odbudować znaczne obszary rafy i – mamy nadzieję – uzyskać koralowce bardziej odporne na wzrost temperatury wody w oceanie. 

Następnie całe opracowane przez nas know-how, wraz ze wsparciem merytorycznym, technicznym i marketingowym, przekażemy w ręce lokalnych społeczności, obejmując stopniowo zasięgiem projektu kolejne wyspy i kolejne atole.

The Earth does not belong to man; man belongs to Earth. Man did not weave the web of life; he is merely a strand in it. Whatever he does to the web, he does to himself.

Chief Seattle

THEY SUPPORT US